Przeżyj fascynującą przygodę

Ocena: 9.7/10
  

Ekspedycja dookoła morza kaspijskiego
Czy jesteś gotowy na daleką wprawę przez kraje Azji centralnej? Poznaj kulturę, przyrodę, ciekawe miejsca... będziesz zapewne zaskoczony, że niektóre z nich wyglądają zupełnie inaczej niż sobie wyobrażałeś, inaczej niż kreują je media.Wyprawa odbędzie się z dniach: 01.07.2019 - 05.08.2019

-
venzel@wp.pl
KLIKNIJ TUTAJ I ZAREZERWUJ

Ekspedycja dookoła morza kaspijskiego
Warszawa, ul. Św. Wincentego 122
Cena:   6900 PLN
Ocena Całkowita: 9.7/10

Liczba opinii: < 10
Pozytywnych: 100%
Przeżyj fascynującą przygodę

O organizatorze:

Przemierzyłem około 50 krajów z plecakiem oraz samochodami terenowymi. Podróżuję najczęściej z grupą doświadczonych podróżników, mających na swoim koncie wyprawy do Azji centralnej, Afryki, na bliski wchód, do Azji południowej i południowo-wschodniej, obu Ameryk. Pierwsze wyjazdy były bardzo intensywne – był to okres formułowania katalogu miejsc do których chciałoby się wrócić – niniejsza wyprawa jest już efektem wyboru z tegoż menu. Fascynuje mnie historia miejsc które odwiedzam, kontekst polityczny wydarzeń, których jestem świadkiem – świat wygląda zupełnie inaczej, niż ten kreowany przez massmedia. Pociąga mnie trans, rytm podróży… która nie zawsze bywa przyjemna – czasami dumę osiągamy dopiero po osiągnięciu pewnych celów lub po jakimś czasie. Zapraszam was do uczestnictwa w mojej kolejnej wyprawie.Posiadamy trzy dobrze przygotowane pojazdy: Kamper IVECO 40-10WC 4x4, Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser HZJ78. Poniżej plan trasy - każdy z odcinków to 1 dzień + dni pobytowe. Ze względu na sytuację na Ukrainie bierzemy pod uwagę możliwość przejazdu tam przez Białoruś i powrót przez Turcję oraz Bałkany.


Plan wyjazdu:

✺ Polska 270 km - 1 dzień
‣ Warszawa – Dorohusk (PL) - 270 km - Wyjazd o 6 rano✺ Ukraina w kierunku Rosji 1350 km - 2 dni
‣ Uściług – Równe – Żytomierz – Kijów – Boryspin – Połtawa – Charków - 970 km -Rozbijamy obóz w nocy przed Charkowem
‣ Charków - Izyum - Luhansk - Krasnodom - 380 km✺ Rosja w kierunku Kazachstanu 911 km - 2 dni
‣ Donetsk – Volgograd - 400 km - Rozbijamy obóz za Wołgogradem
‣ Volgograd - Astrachan - Kotyayevka - 511 km✺ Kazachstan w kierunku Turkmenistanu 1480 km - 3 dni
‣ Kotyayevka - zatoka Zaburunye - 280 km - Rozbijamy obozowisko nad Morzem Kaspijskim
‣ zatoka Zaburunye - Astrachan – Atyrau - Beyneu - 700 km - Rozbijamy obozowisko 100 km za Beyneu
‣ Beyneu - Bekdas - 500 km - Dojeżdżamy do Granicy i śpimy niedaleko, po drodze kamienna pustynia Mangistau✺ Turkmenistan w kierunku Iranu 1746 km - 5 dni
‣ Bekdas – Turkmenbasy - 220 km - Kara Bogaz Goł (turkm.: Garabogazköl; ros. Кара-Богаз-Гол) – bezodpływowe jezioro, dawniej zatoka Morza Kaspijskiego, znajdująca się na terytorium Turkmenistanu. Od 1980 roku została oddzielona od Morza Kaspijskiego tamą (dawniej połączone było cieśniną o tej samej nazwie), w celu zmniejszenia tempa obniżania się poziomu Morza Kaspijskiego. W 1983 całkiem wyschło, od 1984 znów zaczęto doprowadzać wodę z morza (ok 2 km³/rok), a w 1992 odnowiono dopływ wody. Zarys brzegów, powierzchnia (ok. 18 tys. km²) i głębokość (maks. 3,5 m) w ciągu roku zmienna. Południowe brzegi bagniste, wschodnie i północne zajmuje step i półpustynia. Obecnie jezioro ulega wysychaniu (podobnie jak znajdujące się kilkaset kilometrów na wschód Jezioro Aralskie) i na jej miejscu powstaje słona toksyczna pustynia. Znajdują się tam największe na świecie złoża mirabilitu (soli glauberskiej). Dodatkowo po drodze zobaczymy Yangykala Canion – największa ciekawostka przyrodnicza Turkmenistanu, rzadko odwiedzana przez turystów.
‣ Turkmenbasy – Asgabat - 580 km - Kopetdag Mountains 107km south-west of Ashgabat znajduje się podziemne jezioro Kow-Ata – naturalny zbiornik 65 m pod ziemią z czystą wodą w temperaturze 36°C. Wieczorem dojeżdzamy do Asgabatu, który należy obejrzeć nocą :-)
‣ Asgabat - Nisa - Derweze - 30 km - Asgabat – niesamowita stolica Turkmenistanu ze złotymi posągami, białymi budynkami i fontannami. Ciekawy Tolkuchka Bazar. Niedaleko Nisa – stanowisko archeologiczne niedaleko Aszchabadu w Turkmenistanie. Zachowały się tu ruiny starożytnego miasta Partów. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim już na przełomie VI i V wieku p.n.e., jednak szczególny rozkwit miasta przypada na okres między III wiekiem p.n.e. a III wiekiem n.e., to jest czasy Arsacydów, i ponownie na V wiek n.e. Największy rozwój miasta przypada na okres panowania założyciela dynastii Arsacydów Arsakesa, który tutaj założył stolicę swojego imperium a za czasów partyjskich pełniło rolę królewskiej nekropolii. W II wieku p.n.e. Mitrydates I zmienia nazwę miasta na Mitradatkert co oznacza miasto Mitrydesa. W 651 roku Nisę zdobyli Arabowie. Do naszych czasów dotrwały pozostałości warownej cytadeli z czasów partyjskich (twierdza Nowa Nisa), fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji Arsacydów, a także świątyni z kolumnowymi portykami (wykazującymi wpływy hellenistyczne) i skarbca. Niedaleko Nowej Nisy znajdowało się także grodzisko Stara Nisa. Budowle w Nisie wznoszono z cegły suszonej, a kolumny z cegły palonej. W samych ruinach odkryto kamienne i ceramiczne podstawy kolumn, terakotowe kapitele, gzymsy i reliefowe płyty, a także liczne marmurowe rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego m.in. z kości słoniowej i srebra. W archiwum królewskim w Nisie z I wieku p.n.e. znaleziono też ok. 1500 dokumentów spisanych na ostrakach. W 2007 roku kompleks ruin w Nisie wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Płonące kratery w Darvaza – naturalny wypływ gazu rozpalony przypadkiem 50 lat temu przez człowieka. Świetne miejsce na nocleg i podziwianie zjawiska po zmroku.


‣ Derweze - Mary - 734 km - Antyczne Merv – jedno z najważniejszych miejsc islamu, wpisane na listę UNESCO. Dojazd późnym wieczorem.
‣ Mary - Sarakhs - 182 km - Zwiedzanie Merv i dojazd nad granicę. Będziemy mieli trochę rezerwy czasowej gdyby potrzebna była wcześniej.✺ Iran w kierunku Azerbejdżanu 2945 km - 12-14 dni
Co zobaczyć w Iranie?
Na liście obowiązkowej niemal każdej wyprawy do Iranu znajdują się trzy piękne miasta: Esfahan, Yazd i Shiraz oraz położone w pobliżu ruiny Persepolis. Teheran, stolicę kraju, trudno ominąć, choć budzi ona zwykle mieszane uczucia. Do popularnych miast należy również interesujący Kashan, konserwatywny Qom, święty Mashad, pustynne Kerman oraz położony na lądowym szlaku z Turcji Tabriz.
Prawdziwymi perełkami są małe, malownicze wioski i miasteczka, jak Kandovan, Abyaneh, Masuleh, Kharanaq, Mahan, Rayen, Shushtar, a także jedyna w swoim rodzaju oaza Ezmirghan.
Na terenie dzisiejszego Iranu znajduje się kilka najstarszych miast świata i wiele pozostałości dawnych cywilizacji, fani ruin i historii chętnie odwiedzają nie tylko popularne Persepolis, ale także Choqa Zanbil, Shush, Hamadan, Bam, Pasargadae, czy też Nain.
Miłośnicy trekkingu zdobywają irańskie góry i wulkany, najwyższy jest Damavand, a kolejne to Alam Kuh, Sabalan i Sahand. W okolicy Teheranu, w Dizin, lub na Sabalan można zimą w przyzwoitych warunkach także pojeździć na nartach.Plażowanie nie jest może najpopularniejszą rozrywką w Iranie, ale dlaczego nie wykąpać się w ciepłej wodzie Zatoki Perskiej? Jest to możliwe na przykład w Bandar Abbas, albo na wyspach Hormoz, Qeshm czy popularnej Kish. Latem temperatury nad zatoką dochodzą do 50 stopni celsjusza, co przy wysokiej wilgotności powietrza może być nie do wytrzymania. Kąpiele możliwe są także nad Morzem Kaspijskim. Na plażach obowiązuje ścisła segregacja, panie po jednej stronie muru, panowie po drugiej.Nocleg w gościnie lub obozowisko za miastem.‣ Sarahs – Mashhad - 372 km - Sarahs – wieża Szejka Loghman Baba na obrzeżach miasta. Mashad – miejsce śmierci i pochówku Imama Rezy w 817 roku. Najświętsze miasto w Iranie, Astan-e Qods-e Razavi to okoliczne budynki i meczet jeden z najpiękniejszych w islamskim świecie, „niewierni” nie mają wstępu do meczetów, ale popołudnia są najlepsze do odwiedzenia pozostałych miejsc bez przewodnika.‣ Mashad - 30 km - Zwiedzanie Mashad oraz Surluh – Rubat Sharaf Caravanserai - Po opuszczeniu Teheranu pojedziemy na wschód przez pustynię do miasta Mashad. To miasto jest domem dla jednej z najważniejszych szyickich świątyń na świecie, ustępując jedynie Karbali w Iraku, i jest to naprawdę wspaniały widok. Karawanseraje to magiczne miejsca z klimatem, z grubsza azjatycki odpowiednik karczmy przy popularnych starych szlakach handlowych, choć znacznie bardziej wyszukane. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu źródła wody i mają kształt czworokątny, koncentrując się wokół dużej studni, w której zwierzęta mogą się napić, i otoczonej przez meczet, centralny punkt i pomieszczenia mieszkalne zarówno dla zamożnych, jak i mniej zamożnych kupców. Szczególnie dobrym przykładem jest Rubat Sharaf Caravanserai, czterdzieści kilometrów na wschód od Meszhedu.


‣ Mashhad – Shahrud - 487 km - Shahrud – najciekawsze miasto na drodze do Teheranu, dobry bazar, a w okolicy wioska Bastam z ładnym meczetem.‣ Shahrud – Semnan – Teheran - 410 km - Semnan można podzielić na szesnaście sektorów z dawnych czasów Avesty. W okresie Medów i Achemenidów była jedną z największych prowincji imperium. W epoce islamu Semnan był częścią historycznego regionu Gomess lub Komesh, a Jedwabny Szlak utorował sobie drogę ze środka tego regionu. Nie trzeba dodawać, że prowincja była świadkiem licznych wojen. Organizacja Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Iranu wymienia 470 miejsc dziedzictwa historycznego i kulturowego, takich jak pałace, forty, zamki, karawany, ab anbary i badgiry w Semnan. Oprócz tego istnieją również różne miejsca religijne i święte. Z ciekawostek: na południe od Semnan 17 sierpnia 2008 r. z okazji rocznicy urodzin szyitów 12. Imama Hazrata Mahdiego, Iran zgodnie z zapowiedzią przystąpił do drugiego testowego startu trzystopniowego Safir SLV z lokalizacji 35°14′5″N 53°55′15. Safir SLV to pierwsza Irańska rakieta umożliwiająca wynoszenie satelitów na orbitę. Nowa większa platforma startowa powstała tutaj 35°15′30″N 53°57′17″E.


‣ Teheran - 80 km - (pers. تهران) – stolica i największe miasto Iranu, będące również centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Teheran leży u stóp masywu górskiego Elburs i rozciąga się na wysokości od około 1100 m n.p.m. do 1800m n.p.m., zajmując obszar 658 kilometrów kwadratowych. Teheran jest największym miastem Bliskiego Wschodu i liczy 12,2 mln mieszkańców (2012), zaś aglomeracja - 16,1 mln mieszkańców (2012). Posiada też gęstą sieć dróg i autostrad, znaczący dla kraju węzeł kolejowy oraz dwa porty lotnicze. Na terenie miasta ulokowane są liczne muzea, centra sztuki, kompleksy pałacowe i centra kulturalne, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - znane ośrodki narciarskie. Ponad połowa irańskiego przemysłu znajduje się w Teheranie. Stanowią go fabryki samochodów, podzespołów elektronicznych, urządzeń elektrycznych, przemysłu zbrojeniowego, włókienniczego, cukrowego, cementowego i chemicznego. Jest to również centrum sprzedaży dywanów i mebli. W pobliżu Teheranu znajduje się także rafineria.Na terenie miasta leży najdłuższa ulica Bliskiego Wschodu - Waliasr - ciągnąca się z centrum Teheranu na północ przez ok. 20 km. Na jej trasie znajduje się wiele dużych placów takich jak: plac Waliasr, plac Wanak, plac Tadżrisz - pełnią one rolę punktów odniesienia. W XX wieku, Teheran przyjął wielką emigrację ludzi z terenu całego Iranu zróżnicowanych zarówno etnicznie, jak i religijnie. Miasto jest wypełnione historycznymi meczetami, kościołami, synagogami i zoroastriańskimi świątyniami ognia, którą świetnie byłoby zobaczyć :-) Z Teheranu zrobimy wycieczkę do Karaj, gdzie jesteśmy zaproszeni przez mojego kolegę. W okolicy jest także: Damavand jest dawno wygasłym wulkanem i najwyższym szczytem Iranu. Wznosi się na wysokość 5604 metrów nad poziomem morza i jest prawie o kilometr wyższy od drugiego w kolejności szczytu, Alam Kuh. Damavand ma stosunkowo łagodnie nachylone stoki i mało wymagające warunki klimatyczne, co czyni górę prostą technicznie i dość popularną, wśród turystów. Wspinając się na górę trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość, która może być dla wielu osób dość dużym wyzwaniem. Ze szczytu można podziwiać panoramę okolicy, Morze Kaspijskie oraz zajrzeć do krateru w którego wnętrzu znajduje się lodowiec. Wędrówkę najwygodniej rozpocząć w wiosce Reyneh, leżącej pod południową ścianą wulkanu.


‣ Teheran - Bandar Anzali - Soltaniyeh - 610 km - Bandar Aznali - morze Kaspijskie. Soltaniyeh jest jedną z dawnych stolic Persji. Dziś jest średnio interesującym miastem, słynącym z czternastowiecznej budowli - Mauzoleum Oljaytu, zwanym Dome of Soltaniyeh, perełką perskiej architektury tego okresu.


‣ Kandovan - Tabriz - 480 km - Kandovan jest niewielką wioską położoną w pobliżu Tabriz, jest ulubionym miejscem weekendowych pikników dla mieszkańców tego dużego miasta. Atrakcją Kandovan są niezwykłe, wydrążone w skałach domy, w których do dziś mieszkają ludzie, tak jak żyli w nich setki lat temu. To miejsce jest bardzo podobne do tureckiej Kapadocji. Sielska atmosfera, wszechobecne osiołki i piknikujący wokół Irańczycy sprawiają, że warto spędzić tu parę godzin. W Kandovan nie ma żadnych opcji noclegowych, najwygodniej jest zatrzymać się w pobliskim Tabriz. Tabriz – najstarszy i największy bazar w Iranie wpisany na listę UNESCO, wybudowany 1 000 lat temu - miasto duże i zatłoczone, nie ma potrzeby zostawania tutaj dłużej.


‣ Tabriz - Ardabil - Astara lub Amankand - 476 km - Późnym popołudniem wyjazd z Iranu - dzień zapasu na Iran, gdybyśmy chceli gdzieś zostać lub podjechać. Możliwa krótsza trasa przez góry (200 km krótcej) - Astara leży nad morzem Kaspijskim - piękne widoki - rezerwat.✺ Azerbejdżan w kierunku Gruzji 732 km - 3 dni
‣ Salyan – Qobustan – Baku - 240 km - Qobustan – malowidła naskalne wpisane na listę UNESCO. Wulkany błotne – 10 km. na południe od Qobustan. Baku (azer. Bakı, ros. Баку) – stolica i największe miasto Azerbejdżanu. Nazwa miasta pochodzi od perskiego Badkube oznaczającego "uderzenie wiatru" w związku z częstymi i silnymi wiatrami północno-zachodnimi nawiedzającymi ten obszar. Położone w południowej części Półwyspu Apszerońskiego, na zachodnim brzegu Morza Kaspijskiego (Zatoka Bakijska). Położone w pobliżu pól naftowych oraz rafinerii. Kiedyś pola naftowe znajdowały się na terenie miasta, do tej pory (2008) zostało tam kilkanaście starych pomp. Pierwszym, który wydobył ropę z dna morskiego w Baku był Polak, Witold Zglenicki. Na bakijskiej ropie naftowej fortunę zdobył Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i fundator powszechnie znanej Nagrody Nobla. Liczba mieszkańców: 2,05 mln (2011)
‣ Baku - Gocay - Ganca - Qırmızı körpü - 492 km - Lahic – wioska 140 km. od Baku specjalizująca się w wyrobach z metalu i produkcji dywanów

✺ Gruzja w kierunku Rosji 1135 km - 5 dni
‣ Qırmızı körpü - Tibilisi - 240 km - Gruzja zasługuje na odrębną min. 3 tygodniową wyprawę - w dużym skrócie zobaczymy kilka ciekawych miejsc. Tbilisi - stolica i największe tutejsze miasto liczy ponad półtora miliona mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym Gruzji. Aglomeracja leży na stokach Kaukazu Małego, nad rzeką Kurą. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po Starym Mieście, nad którym góruje starożytna twierdza Narikala z III wieku.‣ Mccheta - Gori - Katskhi - Kutaisi - 334 km - Mccheta to jedno z najstarszych miast Gruzji i jej dawna stolica. To tutaj król Mirian III w 317 roku przyjął chrześcijaństwo. Do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Szczyci się także dwoma najważniejszymi obiektami sakralnymi tego kraju - katedrą Sweti Cchoweli oraz Monastyrem Dżwari. Gori - miasto w którym urodził się Stalin. Katskhi znajduje się ok. 10 km od miasta Cziatura, w centralnej części kraju. Na szczycie pionowej 40-metrowej skały, kształtem przypominającej maczugę, znajduje się mały kościółek, którego historia sięga ok. VI-VIII wieku. Drabinę, która prowadzi na wierzchołek, nazywa się "schodami do nieba". Co ciekawe, od ponad 20 lat miejsce jest zamieszkiwane przez gruzińskiego mnicha. Kutaisi, miasto w zachodniej Gruzji, w którym lądują samoloty tanich linii, znajduje się nad rzeką Rioni, na wysokości 125 – 300 m n.p.m. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, bo miasto pełne jest zabytków, które stanowią dowód długiej i interesującej historii tego zakątka. Kutaisi było niegdyś stolicą m.in. Imperium Abchaskiego i królestwa Imeretii. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Katedrę Bagrata i Monastyr Gelati (na zdjęciu) – obie atrakcje widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


‣ Kutaisi - Samcche-Dżawachetia - 215 km - Wardzia to jedno z wielu skalnych miast, które można zobaczyć na terenie kraju. Ten wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli klasztor znajduje się na południu, niedaleko miastaAspindza. Został założony w 1185 roku jako schronienie przed Mongołami i mieścił ponad sześć tysięcy komnat. Miasto, do którego można było dotrzeć przez kilka dobrze ukrytych tuneli w pobliżu rzeki Kura, miało kościół, salę tronową i skomplikowany system irygacyjny nawadniający tarasowe pola uprawne. Częściowo zniszczyło je trzęsienie ziemi w roku 1283, a najazd Persów w 1551 roku na dobre zakończył życie klasztoru. Obecnie Wardzia jest główną atrakcją turystyczną w regionie Samcche-Dżawachetia. Miejsce jest utrzymywane przez małą grupkę mnichów i za niewielką opłatą można je zwiedzać.


‣ Samcche-Dżawachetia - Kazbegi - 346 km - Caminda Sameba, Gruzja - Do najbardziej urokliwych i fotogenicznych miejsc należy z pewnością klasztor Cminda Sameba. Znajduje się w północnej części kraju, niedaleko wioski Gergeti, na charakterystycznym wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m. Nad XIV-wieczną świątynią góruje wspomniany wcześniej Kazbek - jeden z najwyższych szczytów Kaukazu. jest częstym celem trekkingów – można do niego dotrzeć w ok. 3 h. Kaukaz to pasmo górskie, które otula praktycznie całą Gruzję. W jego dolinach kryją się zjawiskowe miasteczka najeżone basztami. Jednym z takich miejsc jest Ushguli w górnej Swanetii - wioska z widokiem na pobliski lodowiec. Dla starożytnych Greków Kaukaz był dostępny tylko dla bogów, a Kolchida - kraina zlotem płynąca - skusiła Jazona i Argonautów do wyprawy po Złote Runo. Według mitów, do zboczy góry Kazbek Zeus przykuł Prometeusza. Ten obecnie wygasły wulkan liczy 5047 m n.p.m. i jest jednym z kilku pięciotysięczników w kraju.✺ Rosja w kierunku Ukrainy 1086 km - 3 dni
W przypadku niestabilnej sytuacji w regionie, bardzo prawdopodobne, że wrócimy przez Turcję i Bałkany, omijając Rosję, Ukrainę - terytoria objęte konfliktem.
‣ Kazbegi - Władykaukaz - Grozny - Nalczik - Piatigorsk - Newinnomysk – Kropotkin - 720 km - Zwiedzanie Osetii i Czeczenii - raczej pośpieszne
‣ Kropotkin - Rostow nad Donem - Novoazovsk - 366 km✺ Ukraina w kierunku Polski 1363 km - 3 dni.
‣ Novoazovsk - Poltava - 511 km - Nocleg
‣ Poltava - Kijev - Dorohusk - 852 km

✺ Polska 270 km
‣ Dorohusk - Warszawa - 270 km


W cenie uwzględniono:
Przejazd pojazdem terenowym, ubezpieczenia pojazdu, opłaty autostradowe, parkingi, łapówki drogowe, podstawowy prowiant i wyposażenie kuchni.

Opłaty realizowane we własnym zakresie:
Wizy, jedzenie, ubezpieczenie, noclegi, aczkolwiek przewiduję w większości na dziko wśród przyrody, czasami kempingi, czasami niedrogie pensjonaty lub hotele, zwłaszcza w dużych miastach.

Koszt wiz:
• rosyjska tranzytowa 2x10 dni – 154 PLN (wyrabiana w konsulacie przypisanym do miejsca zameldowania),
• azerbejdżańska wiza tranzytowa (wyrabiana w Warszawie),
• irańska turystyczna – kod 35 EUR, wiza 65 EUR (wyrabiana w Warszawie),
• turkmeńska wiza tranzytowa do 5 dni – 65 EUR (wyrabiana w Berlinie lub Wiedniu),
• kazachska jednokrotna wiza tranzytowa – 30 EUR (wyrabiana w Warszawie),
• Ukraina wjazd bezwizowy,
• Gruzja wjazd bezwizowy.
Z doświadczenia wynika, że na podstawowe drobne wydatki podczas tego rodzaju wyprawy warto zabrać ok. 10-15 EUR na każdy dzień wyjazdu


Plan sporządzony przeze mnie jest dokładnie przemyślany, oparty na wieloletniej wiedzy, doświadczeniu i analizie różnych materiałów źródłowych. Proszę jednak pamiętać, iż każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wyniknąć podczas wyprawy i mogą skutecznie uniemożliwić dalszą podróż. Wyprawa ma charakter niekomercyjny - organizator nie oferuje usługi komercyjnej - to wyjazd dla pasjonatów na własną odpowiedzialność.
Lokalizacja:
Nazwa obiektu:
Adres obiektu:
Ekspedycja dookoła morza kaspijskiego
Warszawa, ul. Św. Wincentego 122